Výcvikový řád


Práva členů:
 • Používat ve výcvikových hodinách výcvikové pomůcky, které jsou majetkem klubu.
 • Účastnit se výcvikových akcí (zkoušky, závody).
Povinnosti členů:
 • Docházet na výcvik v určeném čase v sobotu před 15.00 nebo v neděli před 9.00 hodinou dlew stupně výcviku - (Případné změny času podle ročních období budou vyvěšeny na nástěnce v klubovně).
 • Při výcviku dodržovat pokyny výcvikářů.
 • Nosit výcvikové pomůcky (náhubek, hladký stahovací obojek, vodítko, stopovací vodítko, aport nebo oblíbenou hračku pro nácvik aportování, pamlsky pro psa).
 • Psi starší 6-ti měsíců musí mít náhubek.
 • Nedostaví-li se psovod ve stanovený den na výcvik poslušnosti, ztrácí ten den nárok na výcvik obrany. Pozdní příchod je možno omluvit ve výjimečných případech po předchozí domluvě s výcvikářem.
 • Každý člen se při výcviku ke psu chová ohleduplně, psa nepřetěžuje, netýrá ho, ani ho neúměrně netrestá. Stejným způsobem se chová ke psu i mimo cvičiště a na veřejnosti.
Všeobecné:
 • Sobotní výcvik je zahájen společným nástupem v 15.00 hodin, harmonogram výcviku určuje výcvikář
 • Nedělní výcvik poslušnosti je zahájen společným nástupem v 9.00 hodin, pak následuje nácvik obran. Stopy budou podle ročních období vypracovány před touto hodinou.
 • Konec výcviku určuje výcvikář.
 • Psi bez předloženého platného očkování budou vyloučeni z výcviku do předložení očkovacího průkazu s platným očkováním proti vzteklině, psince a parvoviroze. (Stačí předložit očkovací průkaz určenému výcvikáři vždy 1x za rok po očkování psa.)
 • Přítomnost háravé feny na výcviku nahlásí psovod před zahájením výcviku výcvikáři a ten určí, kdy bude fena cvičit.
Kdy probíhá výcvik:
 
Do výcviku je možno se zapojit několika způsoby;
 1. Jako člen českého kynologického svazu (ČKS) prostřednictvím klubu - můžete navštěvovat pravidelný výcvik, který probíhá vždy v sobotu od 15.00 hod. (Je vhodné vyrazit na cvičiště již dříve, aby se pejsek proběhl a vyvenčil mimo cvičiště).
 2. V neděli od 9.00 hod. probíhá na cvičišti pouze sportovní výcvik t.zn. příprava ke kynologickým akcím, zkouškám a na závody.
 3. Prostřednictvím kurzu pro veřejnost „PSÍ ŠKOLKA A SOCIALIZACE PSA“ (Informace o termínech bude zveřejněna na webu  popř ve sdělovacích prostředcích nebo přímo na cvičišti v době výcviku (Není nutno být členem klubu).
 4. Možnost platby za jednotlivou sobotní návštěvu (Není nutno být členem klubu), INFORMACE NA CVIČIŠTI VŽDY V SOBOTU PŘED 15.00 HODINOU.
Co si vzít sebou:
 
Pro první výcvikové hodiny, bez ohledu na věk psa, budete jistě potřebovat:
 1. Kvalitní obojek - ze kterého se pes snadno nevyvlékne. Pro štěňata, bázlivější a citlivé povahy je příhodný obojek kožený, pro hůře ovladatelné jedince je nejvhodnější jednořadý-jednoduchý řetízkový obojek se středně velkými oky. V žádném případě ne ostnatý obojek!
 2. Pevné vodítko - nejlépe kožené nebo i pletené “z barevné umělotiny”, o délce 1-1,5 m. V žádném případě ne řetízkové vodítko!
 3. Náhubek - pro bojovně naladěné psy starší 6 měsíců, abych ochránili ostatní.
 4. Pamlsky - nejosvědčenější je párek, či jiná podobná uzenina nakrájená na kostičky, sýr, či rozlomené piškoty. Prakticky se může jednat o cokoliv, co má váš pes velice rád. Vždy to musí být malé kousky, aby se jejich požíváním pes “nezdržoval”, a také nenajedl. Podávání pamlsků (za odměnu) musí být velice rychlé, bezprostředně po správně vykonaném cviku, proto je vhodné jejich uschování volně v ledvince nebo v kapse. Při zdlouhavém vytahování pamlsku ze sáčku nebo z hluboké kapsy ztrácí odměňování smysl.
 5. Oblíbenou hračku - např. míček, pískací hračku, provazový uzel…, bude velmi dobrým motivačním předmětem (pro který se pes bude snažit udělat “cokoliv”), a také se s oblíbenou hračkou bude učit aportování.
Pokud se budete chtít věnovat výcviku intenzivněji, budete dále potřebovat: stopovací vodítko, případně i stopovací postroj, látkové předměty (kousky tmavé látky) na stopu, podstatně více pamlsků, aportovací činku a balónek na šňůrce.
 
Přibližný časový harmonogram nedělního výcviku:
  7.00  -   9.00     Nácvik stopování (podle ročního období a počasí)
  9.00  - 10.00     Nácvik poslušnosti.
10.00  - 12.00     Nácvik obrany.