Obrana - vyhledání pachatele - revíry

   S přípravou na tuto disciplínu začínáme již od štěněte a to hrou přetahování se o kořist. Používejte hadry, vycpané staré ponožky, pešky. Pamatujte však na to, že štěně musíte vždy nechat vyhrát. Je to důležité nejen proto, aby mu stouplo sebevědomí, ale také proto, že ho tím vlastně učíte, nahrazujete mu matku, která by s ním různé bojůvky prováděla sama. Samozřejmě naučte štěně také kdy má přestat a to výrazným povelem "Stačí dost" neříkejte mu při hře s kořistí "Fuj" neboť to není fuj, je to kořist, kterou musí dobývat. "Fuj" bude to když bude kousat vaši ruku, záclonu, sedací soupravu atd...

   Když si takto budete hrát se štěnětem, bude pak zvyklé na tuto hru a na cvičišti už bude vědět co má dělat, až ho začne figurant dráždit s hadrem, nebo peškem. Ze začátku je dobré vzít si sebou na cvičiště vlastního peška na kterého je štěně zvyklé a podat je figurantovi, aby s ním štěně dráždil a pohrál si s ním. Některé štěně může ze začátku projevovat nedůvěru až bázlivost s cizího člověka, který se na něj žene a dělá na něj bubu. Od toho jste tam zase vy, náhražka jeho matky, páníček, aby jste štěně podpořili a hlavně při sebemenším výpadu či jen pokusu o výpad na figuranta štěně hodně chválili. Kdo se nestydí psa chválit má půl úspěchu v kapse, protože štěně potřebuje oporu ve svém pánu a má radost z toho, že pán ho chválí za jeho statečnost a figurant se ho vlastně bojí a on poprvé vyhrává nad šupákem. Tyto reakce na figuranta se začínají rychle upevňovat a za pár výcvikových dní je z nedůvěřivého až bázlivého štěněte statečné štěně. Musí se ovšem k tomu dobře vést a nesmí se nic uspěchat. Zkazit se dá i sebestatečnější a sebelepší pes a to převážně neznalostí a špatným vedením u obrany. Nejhorší je když se svěříte do rukou nezkušeného figuranta. Proto raději nezkoušejte používat za figuranta na své štěně souseda, ale navštivte kynologické cvičiště a svěřte obranu vyškolenému figurantovi.

   Nespěchejte také s přechodem kousání z peška na rukáv. Přecházejte až teprve tehdy, když pes už dobře kouše na tvrdého peška a to na plnou mordu. Potom teprve můžete přejít na rukáv a to na štěněčí s velkým klínem, nebo alespoň na vykousaný rukáv pro mladé psy.

   ÚDERY léderštokem, neboli obuškem by neměli začít dříve než pes psychicky dospěje a je na něj zvyklý. Nejdříve figurant používá obušek při obraně pouze jako doplněk, aby ho pes viděl, popřípadě s ním hrozí na psa před útokem aby psa vydráždil. Později mává psovi s obuškem nad hlavou při zákusu, popřípadě psa obuškem po hlavě hladí a přejíždí obuškem směrem k zádům. Jestliže pes vůbec nereaguje na nápřahy a dotyky obušku můžete po několika takových cvičných dní přejít na lehké údery a to do míst pro psa né tak citlivých.

   REVÍR, neboli vyhledání pachatele se nacvičuje nejprve na prázdno, bez figuranta a to proto, aby pes věděl co má dělat když pán vydá povel "Revír" a ukážete na stranu kam má běžet. Pro začátek si vyberte jeden úkryt (strom, zástěnu...) a dejte za něj buď pamlsek, nebo peška. Já používám peška neboť mám psa fixovaného na obranu s velkým zájmem o peška a kousání. Tím že pes najde za plentou věc, která se používá při obraně spojí si rychleji revír s obranou. Pešek pověste do výšky, aby pes na něj po přiběhnutí nedosáhl. 
 
   Začátky nácviku by měli vypadat asi takto: psa máte na delším vodítku asi 4m, ukážete psovi rukou směr úkrytu a zavelíte "Revír" a vyběhnete současně se psem. Po přiběhnutí si do úkrytu vlezte vemte do ruky peška, zvedněte ho vysoko a velte psovi "štěkej, revír, štěkej" tak dlouho až alespoň jednou štěkne a potom mu teprve dejte za odměnu peška a pohrajte si s ním potaháním o peška, nakonec mu ho za odměnu nechte. Takto to opakujte a prodlužujte požadavek na štěkání. Postupem času přidávejte více úkrytú - zástěn na různé strany a postavte si za zástěny figuranta. Po takto vedeném cviku se pes naučí nejen obýhat později i sám, vámi určené úkryty, ale také vyštěkávat pomocníka schovaného v úkrytu. 
 
   Může se vám také stát, že pes bude po přiběhnutí za zástěnu figuranta napadat. V tomto případě provádějte revíry delší dobu na vodítku a psovi nedejte příležitost napadat tím, že ho k figurantovi pustíte na takovou vzdálenost, aby na něj nedosáhl. Teprve až ho řádně vyštěká poručte figurantovi, aby vystoupil ze zástěny a teprve teď dejte psovi kousnout. Pokuď se cvik nepovede a on napadne figuranta v úkrytu aniž by ho správně označil štěkáním, nedávejte psovi kousnout a cvik opakujte.
 
   ZÁKUSY - jestli-že máte problémy se zákusama, které nejsou tak pevné a na plnou mordu, pes rukáv překusuje je dobré přejít na nějakou dobu na kousání na gumě (silná guma na příchyt zavazadel - upravená na konci karabinami jako vodítko asi 2,5m dlouhá). (Já používám gumy na příchyt zavazatel a to 8ks dohromady). Při kousání na gumě je pes po zákusu uveden do tahu, figurant si ho sám řídí. Jestliže má pes špatný zákus nebo chce překousnout guma ho hodí zpět a on stratí rukáv. Tato zkušenost ho pro příští zákus přinunutí pořádně kousnout a nepřekusovat.
 
   Pokud nemáte možnost kousání s gumou musíte volit kousání na vodítku a přetahovat se s figurantem a snažit se o totéž sám, jde o to aby pes, který rukáv špatně drží o něj přišel a byl nucen kousat pro příště lépe. Po pár špatných zkušeností, kdy pes rukáv ztratí si dá na takové špatné kousání už pozor.
 
   PROTIÚTOK - neboli kontrolák je vlastně tvrdý útok figuranta na psa. Figurant utíká až je ve větší vzdálenosti asi tak 150 m vypouštíte na něj psa s povelem "Zadrž", poté se figurant otáčí a utíká proti psovi a snaží se ho křikem a nápřahy odehnat. Po zákusu psa do rukávu se psem ještě chvíli bojuje, popřípadě zasadí psovi dvě rány. Toto se provádí na připraveného psa psychicky již dozrálého, zda je pes připraven musí posoudit zkušený psovod nebo figurant sám.
 
    Jestli-že zjistím že pes není tak silný v protiútoku, nebo že před přepadem přibržďuje a náskok na rukáv není tak razantní, nebo že figuranta chytá pes za špičku rukávu (není si tak sebou jistý), dělám protiútoky ze začátku s couvačkou. Musím se dohodnout s figurantem.
 
   Mělo by to vypadat asi takhle: figurant odbíhá, ale né tak daleko stačí 25 m vydráždíte psa a vypustíte ho s povelem "Zadrž", figurant se otočí proti psu a běží proti němu, (může běžet na místě), když je pes asi tak 3 m před figurantem začíná figurant couvat před psem (pozadu - čelem ke psu). Takto nacvičujeme dokuď není vidět zlepšení u psa co se týče zákusů a odhodlanosti k útoku.
 
   HLADKÉ ZADRŽENÍ - je vlastně vypuštění psa na utíkajícího figuranta, poté zadržení - zákus do ochraného rukávu.
 
   POUŠTĚNÍ - neboli pouštěčky zamená puštění rukávu po boji s figurantem. Tento cvik se učí pes, který již dobře drží rukáv. Pes pouští rukáv sám po ukončení boje po té co figurant jde do klidu, nebo na psovodův povel "Pusť". Jestliže pes, rukáv pouštět nechce, připne ho psovod na vodítko a zkouší pouštěčky na vodítku. Po té co se dá figurant do klidu zavelí psovy "Pusť" a když pes nepustí okamžitě škubne vodítkem směrem nahoru.
Škubnutí musí být razantní a má následovat rychle za neuposlechnutým povelem.