Chůze u nohy

 

   Pes chodí u levé nohy psovoda, pokud nejde o psa lovevecky vedeného.
 
   Základem učení chůze u nohy je vodítko držené v pravé ruce, prověšené. To znamená že pes má vůli. Mnoho psovodů dělá velkou a zásadní chybu při tomto cviku a to tu, že vodítko sice drží v správně v pravé ruce, ale levou rukou přidržuje vodítkem psa u nohy a tím vlastně má psa v neustálém tahu. Po takovémto vodění vás bude zachvíli bolet ruka a psa nic nenaučíte.
 
   Pamatujte si,že levá ruka při všech cvicích slouží k pomoci psu udělat výkon dobře a přesně. Používáme jí ke srovnávání psa a k chválení. Při tomto cviku nám levá ruka pomáhá k vrácení psa k noze.To znamená: Pes je u levé nohy, vodítko drží psovod mírně prověšené v pravé ruce. Povelem "K noze" vyjdeme se psem, pes se dá většinou okamžitě do tahu v tomto případě musíte zareagovat okamžitým opětným zavelením "K noze" v případě neuposlechnutí uchopte levou rukou vodítko a prudce s ním škubněte směrem do zadu, takže se pes vrátí zpět k vaší noze.
 
   Toto je nutné opakovat několikráte a je nutné mít pro tento cvik řetízkový obojek který není připnut na stahovák. Kožený obojek by psovi nedělal žádný problém a cvik by nedosahoval vyžadovaný efekt.
 
   Pamatujte, že před škubnutím musí zaznít nejdříve váš zřetelný povel a poté v případě neuposlechnutí teprve následuje razantní škubnutí. Psovi se škubání nebude líbit, což je účel tohoto cviku, pes vás přestane tahat a na povel "K noze" bude chodit volně u nohy.
 
   Někteří psovodi si stěžují, že pes s vodítkem táhne a bez něj jde krásně u nohy. Toto je příklad nezvládnutí psa při chůzi s vodítkem, bývá to většinou již zmíněné přidržování psa levou rukou za vodítko. Pes je totiž na vodítku u takového přístupu vodění v neustálém tahu, on si to neuvědomuje, že je to tak špatně, naopak vás chce vést, takže mu to nepřipadá nesprávné. A když je odpoután od vás vodítkem tak nemá s vámi spojení a tudíž vám jde u nohy a už netáhne. Z toho vyplývá, že pes potřebuje vysvětlit a to od vás, že jeho tahání - vodění, není žádoucí. A nejrychlejším vysvětlením je neustálé škubání se psem zpět k noze.
Zase tu platí jako u všech cviků, chválení za dobré provedení a trpělivost ze strany psovoda.
 
   Ostnaté obojky, nebo přepnuté obojky na stahovák nepovažuji při tomto nácviku za vhodné. Psu postačí zpětné škubnutí s tlakem na krk od řetízku normálně zapnutého. Ostnatý obojek slouží spíše k odbourávání hrubých návyků psa, jako jsou napadání jiných psů a s tím spojená nezvládnutelnost.