Aportování

 

Tento cvik většina psů velice baví již od štěněčího věku a v tomto věku to chce také podchytit a se štěnětem si hrát a připravovat ho na aport pozdější což je přinešení aportovací čínky.
 
   Hodně psů také rádo běží pro hozený míček, ale už ho pánovi nechce přinést. V tomto případě je nejlepší míček na provázku a ve chvíli, kdy je pes s míčkem v blízkosti vás, uchopte za provázek a tahejte se se psem o míček, potom zavelte psovi "pusť" a odeberte mu ho z tlamy a opět mu ho hoďte. Takto opakujte několikrát každý den, některý pes nosí míček pánovi sám, protože chce, aby mu ho pán házel, jiný pes zase nechce předat míček, protože to bere jako svou kořist a vám jí nechce předat. Říká se že pokud je pes dobrý aportér a předává vám aporty máte u veškerých cviků poslušnosti z poloviny ušetřenou práci, neboť můžete navázat cviky poslušnosti na hru s míčkem a tak si vlastně neustále se psem hrajete a jeho pak cvičení baví.
 
   Já osobně používám míček při výcviku i u dospělích psů a od aportu ho odděluji jako hračku. To znamená míček dostane pes za odměnu a nemusí mi ho předpisově přinést s předsednutím, ale pokud chci po psovi klasický aport, který potřebuji naučit psa na zkoušky používám klasickou dřevěnou čínku, kterou psovi dávám poze k aportováním a pes si s ní nesmí hrát. Jestli-že mi aportovací čínku dobře přinese, potom mu za odměnu hodím míček, který mu za odměnu chvíli nechám a po přivolání si s ním pohraju, odeberu a můžu pokračovat s dalším cvikem aniž bych narušila cvičení.
 
   Základy pro aport s činkou dle zkoušek - pes sedí u levé nohy odpoutaný z vodítka, psovod odhodí čínku před sebe do vzdálenosti asi 10 metrů a až po dopadu čínky na zem dává po chvíli psu povel "Aport". Pes nesmí vyběhnout dříve než mu zavelíte. Ze začátku psa přidržujte za obojek. Pes musí aport přinést k vám okamžitě, přímou nejkratší cestou s předsednutím před vás. Aport při tom stále drží v mordě a nepřekusuje ho. Na povel "Pusť" aport odebíráme psovi . Pes aport pouští a vy dáváte další povel "K noze" pes se zařadí k levé noze.
 
   Takto by měl vypadat aport psa připraveného složit zkoušky z výkonu.
 
Jak naučit psa aportovat?
   Udat psovi pravidlo míček je hračka o kterou se s pánem může tahat, v pokročilejším věku psa i ten na pokyn odevzdá. U mladšího psa spíše odebíráme míček za již zmíněnou šňůrku. Aportovací čínka je pracovní aport, se kterým si pes nesmí hrát.
 
   Většinou když začínáte s aportováním čínky tak jí nechce pes přinášet, dáme si psa na dlouhé vodítko - stopovačku a uděláme si aport dle již popsaného popisu dle zkoušek s tím že psa vyšleme pro aport na dlouhém vodítku po uchopení aportu psem, okamžitě velíme psovi  "ke mně" a pokud nejde k vám škubnete za vodítko a opakujete povel. Popřípadě si psa přitáhnete. Může se stát, že pes po škubnutí aport pustí na zem a už o něj nejeví zájem. Potom můžete vyzkoušet další metodu. Vzít si psa na asi 3 m dlouhé vodítko a po vyhození čínky na povel "aport" běžíte pro aport se psem. Pokud aport pes uchopí chvalte ho a couvejte před psem pár metrů dokud vidíte, že pes je schopný aport udržet v mordě. Toto se dělá i u psů kteří nejeví o aport zájem.
 
Začíná se vlastně cvičit hrou, ale nenechá se psovi čínka okusovat.
 
   Pokud pes nechce čínku nosit ani v tomto případě a neustále jí pouští na zem, nezbývá nic jiného než přejít na nošení čínky na vodítku na rozkaz psovoda. A to znamená, že přísně poručíte psovi aby si vzal čínku do mordy a pobíháte sním upoutaným na vodítku po prostoru určeném k cvičení .Po chvíli přeběhnete před něj a posadíte ho před sebe, odeberete mu aport a výrazně ho pochválíte. Za krátkou dobu pes pochopí co od něj chcete a i když neměl zájem o aport bude vám aport přinášet, když né s radosti, tak alespoň s povinosti.
 
Nikdy necvičte se psem žádný cvik příliš dlouho obměňujte cviky a vkládejte mezi ně hru s míčkem. Psa by jste brzy otrávili. Každý cvik, ale ukončete správným provedením, třeba s vaší pomocí.
Řiďte se pravidlem "V nejlepším přestat" .